بابا آب داد.
 پروفایل مدیر تماس با ما  فهرست مطالب   صفحه ی اصلی
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

هر سال در ایام تعطیلات عید نوروز تکالیفی با عنوان پیک نوروزی برای دانش آموزان به صورت استانی تهیه و تنظیم می شود. بعضی همکاران هم در کنار این مجموعه تکالیفی هم برای دانش آموزان خود در نظر می گیرند. خیلی ها پیک نوروزی را مفید و کافی می دانند و خیلی ها نظر دیگری دارند. در اینجا دبه مفید یا غیر مفید بودن پیک های نوروزی کاری نداریم و فقط در نظر داریم که نگاهی گذرا به پیک نوروزی که امسال ارائه شده بیاندازیم.در اینجا نظرات شخصی خودم را درباره مجموعه امسال مینویسم که شاید شما موافق و یا مخالف نظر بنده باشید حتما از نظرات شما بزرگواران استفاده خواهم کرد.

پیک نوروزی امسال بهار خلیج فارس نام دارد که واقعا نام بسیاز طیبایی برای آن انتخاب شده است و از نظر تعداد صفحات می توان گفت که پر حجم است و تقریبا 32 صفحه می باشد البته در سه صفحه اول آن پیام های تبریک و و فهرست و مطالبی که به صورت مقدمه ارائه شده است.

اولین مسئله ای که در پیک نوروزی امسال به چشم می خورد و جود تبلیغاتی است که  نمی دانم چه ضرورتی بوده که در پیک نوروزی و آن هم برای کلاس اولی ها ارائه شود شاید بعضی ها بگویند حامیان مالی بوده اند. حتی اگر چنین باشد فراموش نکنیم که این پیک نوروزی برای تکالیف دانش آموز است نه یک مجله تبلیغاتی . میشد این حامیان را بر روی جلد پیک نوروزی آورد نه در میان صفحات مربوط به تکالیف نوروزی آن هم هر کدام در یک صفحه کامل و جداگانه.

در زیر نمونه ها را ببینید(برای دیدن تصاویر در اندازه واقعی روی آنها کلیک کنید)

صفحه 4 این پیک مربوط به درس قر آن می باشد که در پایین صفحه جدولی ارائه شد که واقعا کار بسیار زیبا و خوبی ارائه شده که بچه ها را هم به جدول علاقمند می سازد و هم سوال هایی از مطالب درسی از آنها ارائه شده و هم خود جدول به صورت نام یکی از سوره های قرآن طراحی شده است و مخصوصا در سوال 5 جدول که از دانش آموزان خواسته شده با توجه به خانه های خالی جدول خودشان سوالی برای قسمت 5 بنویسند.

و لی اشکالی که در این جدول به نظر می رسد این است که جواب سوال 4 موسی می باشد که در پایه اول دانش آموزان الف مقصوری که بالای حرف ی می آید را نمی خوانند(مانند: حتی - عیسی - کبری . ...) و این مطلب در پایه دوم تدریس می شود. و مطمئنا دانش آموزان موسی را به صورت موسا خواهند نوشت.

و در سوال 5 که خواسته شده خود دانش آموز سوالی را طرح کند کاش خط زمینه ای در نظر گرفته می شد تا دانش آموزان بر روی خط زمینه سوال را بنویسند چرا که ما در پایه اول همیشه تاکید داریم که بچه های در نوشتن خط زمینه را در نظر بگیرند و این موضوع برای بچه های کلاس اولی بسیار حائز اهمیت است

بر روی عکس زیر کلیک کنید و جدول را در اندازه واقعی ببینید

در صفحه ی 6 باز هم مطلب بسیار خوبی ارائه شده و آن هم نوشتن داستان است.داستانی بسیار زیبا و جالب.که با این داستان سازمان هلال احمر را معرفی کرده است .بر روی تصویر زیر کلیک کنید

 در صفحه 8 مطلب بسیار جالبی و خوبی در مورد چرخه آب گذاشته شده که از دانش آموز خواسته شده آخرین مرحله چرخه آب را نقاشی کند. این مطلب بسیار عالی و مفید است . روی تصویر زیر را کلیک کنید

البته می شد این مطلب به صورت دیگری هم بیان شود یعنی با کشیدن تصاویر مر بوط به چرخه آب از دانش آموز خواسته می شود که جملات مربوط به هر تصویر را بنویسد. روی تصویر زیر را کلیک کنید

باز هم در صفحه 10 یک تمرین بسیار خوب دیده می شود که همکار عزیزمان آقای بحرینی زحمت آن را کشیده اند. روی تصویر زیر کلیک کنید.

در صفحه ی 19 که مربوط به درس علوم می باشد که این مطلب از خانم طاهره حسین نژاد به چاپ رسیده که واقعا جا دارد از این مطلب بسیار خوب از ایشان تشکر کنیم.

در همین صفحه درقسمت پایین تصویری کشیده شده که آقایی در تصویر است که به یک جوجه واکسن می زند و پرسیده شده که پزشک چه کاری انجام می دهد؟ خوب اگر خوب به تصویر نگاه کنیم این آقا دامپزشک است نه پزشک. اگر به جای جوجه یک پسر بچه کشیده می شد بسیار بهتر بود.

در آخر این پیک دو صفحه خالی گذاشته شده  که به تکالیفی که معلم برای دانش آموزان در نظر می گیرد اختصاص داده شده است. بسیار کار خوبی صورت گرفته ولی ایراد کار در اینجا این است که در این دو صفحه هیچگونه خط زمینه ای کشیده نشده در صورتی که می بایست برای تکالیف و نوشتن دانش آموزان خط زمینه هم کشیده می شد و یا حداقل یکی از آنها خط دار تهیه می شد که تا در یک صفحه تکلیف نوشتنی و در دیگری نقاشی کشیده شود.

در مورد فونت نوشتاری متن های این پیک باید بگویم که اگر از فونت کتاب بخوانیم استفاده می شد خیلی بهتر بود گرچه فونت استفاده شده که فونت کودک می باشد هم مناسب است ولی در تمرین صفحه 11 از فونت هما استفاده شده که به هیچ عنوان مناسب پیک نوروزی پایه اول نمی باشد.در تصویر زیر ببینید.


بازهم عرض میکنم که این نوشته ها نظرات شخصی خود من بوده و شاید دیگران نظرات موافق یا مخالفی داشته باشند

در آخر از تمام کسانی که در تهیه این مجموعه تلاش کردند تشکر می کنم

[ دوشنبه ۲ فروردین۱۳۸۹ ] [ ] [ موسوی ]
درباره وبلاگ

چون تصمــیم به انجام کاری گرفتی آرام باش
توکل کن
سپس آستین ها را بالا بزن
آنگاه دست هاي خداوند را مي بيني که زودتر از تو دست به کار شده اند
* * *
مطالب این وبلاگ درباره ی مسائل مربوط به دانش آموزان کلاس اول ابتدایی می باشد
* * *
استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مایه امتنان و افتخار ماست
* * *
سید سعد موسوی
شهرستان کنگان - استان بوشهر
آموزگار پایه ی اول دبستان شهید بهزادی


email:saeed8406_2007@yahoo.com
امکانات وب